Tarcza antyinflacyjna przedłużona. Do kiedy?
Zapis o przedłużeniu tarczy znajduje się w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), która nowelizuje przepisy ustawy o podatku od towarów i usług – przekazało w poniedziałek ISBnews.pl.
"Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług polegają na: przedłużeniu obowiązywania do dnia 31 grudnia 2022 roku obniżonych stawek podatkowych na określone towary (w tym spożywcze), energię elektryczną i cieplną oraz paliwa w wysokościach odpowiednio 0 proc., 5 proc. oraz 8 proc." – czytamy w cytowanym, oficjalnym komunikacie.
Obniżone stawki VAT
Do końca grudnia utrzymane zostaną obniżone stawki VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.
Chodzi o: 0 proc. stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze (obniżka z 5 proc.); 0 proc. stawki podatku VAT na gaz ziemny (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 roku z 8 proc.); 5 proc. stawki podatku VAT na energię elektryczną (obniżka z 23 proc.); 5 proc. stawki podatku VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów; obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 roku z 8 proc.); 8 proc. stawki podatku VAT na paliwa silnikowe (obniżka z 23 proc.); wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży niektórych paliw silnikowych; 0 proc. stawki podatku VAT na nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą (obniżka z 8 proc.). Ponadto, działania spowodują obniżkę akcyzy na: energię elektryczną, niektóre paliwa silnikowe, olej opałowy, i to do minimum unijnego.
Tarcza antyinflacyjna
Tarcza antyinflacyjna została wprowadzona na początku roku w ramach tarczy 1.0, a następnie przedłużana i poszerzana w ramach tarczy 2.0.
Początkowo ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przedłużyła rozwiązania tarczy antyinflacyjnej do 31 października br.